PHIG.pl
»
Aktualności
» Serdecznie zapraszamy na śniadanie biznesowe Deloitte „O cenach transferowych przy porannej kawie"
Wydarzenie odbędzie się 27 września w godz. 10:00-12:30 w biurze Deloitte w Warszawie (budynek Q22, al. Jana Pawła II 22).
Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw zmaga się z wymogami dotyczącymi cen transferowych w Polsce. Dla działalności wielu firm bardzo ważna jest możliwość skorzystania z dostępnych funduszy publicznych na finansowanie inwestycji oraz ze zwolnień i ulg podatkowych.
Jeśli jesteś menedżerem, który zajmuje się kwestiami podatkowymi (cen transferowych) lub tematami zw. z pozyskiwaniem dotacji, zwolnień i ulg na finansowanie inwestycji - chcielibyśmy zaprosić Cię na bezpłatne śniadanie podatkowe, podczas którego będziemy omawiać:
• wymogi zw. z dokumentacją cen transferowych i obowiązki sprawozdawcze w Polsce (co nas czeka w kolejnych miesiącach 2024 r.),
• kontrole w zakresie cen transferowych (co jest na agendzie urzędów skarbowych i celno-skarbowych),
• sankcje w zakresie cen transferowych w Polsce (w tym odpowiedzialność indywidualna) – praktyczny przewodnik,
• ulgi podatkowe, dotacje i wsparcie w finansowaniu inwestycji w Polsce.
Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim.
Ze względu na wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, prosimy o potwierdzenie udziału w wydarzeniu przez formularz rejestracyjny. Rejestracja jest dostępna do 26.09.2024 r. do godz. 12:00. Organizatorzy rezerwują sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń firm konkurencyjnych dla Deloitte Polska.
FORMULARZ REJESTRACYJNY
***
Przepisy dotyczące cen transferowych w Polsce były na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie zmieniane. Polska jest jednym z krajów, w którym obowiązują specyficzne przepisy dot. cen transferowych inne niż w pozostałych krajach OECD.
Przykładowo:
• podatnicy muszą składać formularz TPR zawierający szczegółowe dane dotyczące cen transferowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi,
• formularz TPR musi być podpisany przez członka zarządu z polskim numerem PESEL,
• transakcje przekraczające określone w przepisach kwoty powinny być objęte dokumentacją cen transferowych, przy czym nawet niematerialne transakcje powinny być zawierane na warunkach rynkowych i często są weryfikowane podczas kontroli podatkowych,
• transakcje z podmiotami niepowiązanymi, których warunki zostały ustalone na poziomie grupy/centrali podlegają dokumentacji cen transferowych i powinny być zawierane na warunkach rynkowych,
• transakcje z dyrektorami i członkami zarządu podlegają przepisom o cenach transferowych, co oznacza, że powinny być zawierane na warunkach rynkowych i objęte dokumentacją cen transferowych,
• polski wzór dokumentacji cen transferowych nie jest w pełni zgodny z wymaganiami raportowania OECD i niektóre elementy powinny zostać uzupełnione.
Statystyki pokazują, iż liczba kontroli podatkowych dotyczących cen transferowych w Polsce wzrosła o prawie 25% w ciągu ostatnich 3 lat, a prawie 50% takich kontroli kończy się zakwestionowaniem rynkowości cen transferowych (i zobowiązania podatkowego w CIT).
Jednocześnie zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi podatku dochodowego od osób prawnych i przepisami karnymi skarbowymi:
• Osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe (m.in. zarząd, dyrektor finansowy, manager podatkowy, główny księgowy, itp.) podlegają odpowiedzialności karnej skarbowej za nierynkowe warunki transakcji z podmiotami powiązanymi (nawet w przypadku, gdy spór dotyczy założeń przyjętych przy szacowaniu wartości rynkowej). Sankcje indywidualne mogą być nakładane za nieprzestrzeganie przepisów podatkowych, np. jeśli dokumentacja cen transferowych nie obejmuje wszystkich istotnych transakcji albo w sytuacji, gdy formularz TPR nie został złożony na czas.
• Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty i jest niezależna od sankcji nakładanych na podmiot. Sankcje osobiste mogą wynosić nawet do 7,8 mln EUR (aktualna przybliżona kwota).
Dowiedz się więcej o kontrolach cen transferowych z raportu Deloitte:
Raport: Kontrole cen transferowych w 2023 roku
Serdecznie zapraszamy!