Media

PHIG.pl » Media » Hiszpański wskaźnik PMI

Hiszpański wskaźnik PMI

  • Data wydarzenia 02 listopada 2017
  • ·
  • Publikacja 02 listopada 2017
  • ·

W październiku hiszpański sektor przemysłowy utrzymał wysoką dynamikę wzrostu. Odnotowano znaczące zwiększenie ilości zamówień, produkcji i zatrudnienia. 

Przedsiębiorstwa odpowiedziały na zwiększony nakład pracy większą aktywnością zakupową, co z kolei doprowadziło do jednego z najszybszych wzrostów poziomu zapasów materiałów produkcyjnych w historii badania. Z kolei na skutek informacji o deficycie surowców wzrosły presje inflacyjne, co przełożyło się również na wydłużenie czasu dostawy.

Markit PMI Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tego sektora. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze. We wrześniu wskaźnik wyniósł 54.3, a w październiku wzrósł do poziomu 55.8, jest to najwyższy wynik od maja 2015.

Tempo wzrostu nowych zamówień przyspieszało przez kolejne dwa miesiące, na skutek czego odnotowano najszybszy wzrost od stycznia ubiegłego roku. Ilość zamówień na eksport również rosła w szybszym tempie, co często łączono z dużą ilością nowych zamówień z innych krajów europejskich. Zwiększenie się liczby nowych zamówień przełożyło się na miesięczny wzrost produkcji, a październikowa ekspansja była najsilniejszą na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy.

W październiku po raz kolejny wzrost produkcji przyczynił się do zwiększenia przez przedsiębiorców zapasów gotowych produktów, była to najsilniejsza ekspansja od listopada 2015. Jednak napływ nowych zamówień sprawił, że zaległe zamówienia do realizacji gromadziły się, pomimo zwiększenia aktywności produkcyjnej. Tempo powiększania się ilości zamówień do zrealizowania rosło najintensywniej od trzech ostatnich miesięcy. Zwiększenie nakładu pracy zmusiło firmy do zatrudnienia dodatkowych pracowników i do większej aktywności zakupowej. Znacząco wzrósł poziom zatrudnienia, z kolei aktywności zakupowe materiałów do produkcji były najwyższe od ponad dwóch i pół lat. To wszystko przełożyło się na stałe i najszybsze od lipca 2000 roku nagromadzenie zapasów pozycji zakupionych.

Pojawiły się nowe informacje mówiące o tym, że deficyt surowców wpłynął na sytuację sektora przemysłowego w październiku. Tempo wzrostu kosztów materiałów powiększało się wraz z pojawieniem się raportów o wzroście cen poszczególnych towarów, między innymi zboża, metalu i plastiku. Na skutek niedoboru surowców wzrósł czas dostawy produktów oraz ich wartość.

Wskaźnik nastrojów biznesowych utrzymał się na wysokim poziomie, pozytywne prognozy łączono z oczekiwanym wzrostem ilości nowych zamówień, zdobyciem nowych klientów i wprowadzeniem nowych produktów.  Jednak nastrój spadł do poziomu minimum sprzed dwóch lat, z powodu niepokoju o sytuacje polityczną Katalonii.

Andrew Harker, Associate Director w HIS Markit podkreślił, że hiszpański sektor produkcyjny rozpoczął czwarty kwartał pozytywnie, wzrost jest szybszy w porównaniu ze stanem z września. Sytuacja ogólna sektora poprawia się w równie szybkie tempie jak przed kryzysem finansowym. Tempo przypływu nowych zamówień i konieczność produkcji dały impuls przedsiębiorcom do tworzenia nowych miejsc pracy i powiększania swoich zapasów. W rzeczywistości, tempo, z którym wzrastały zapasy materiałów produkcyjnych było jednym z najszybszych od początków istnienia badania, czyli od 1998 roku. Sytuacja polityczna w Katalonii miała nieznaczny wpływ na działania producentów w październiku, ale obniżenie się nastrojów biznesowych na kolejne dwanaście miesięcy jest częściowo spowodowany niepokojem o sytuację polityczną kraju.

Źródło: https://www.markiteconomics.com/Survey/PressRelease.mvc/9438dcb18ff34f18b33d3e50f07c95f5