Media

PHIG.pl » Media » Inwestycja o wartości 1,571 mld euro w rozwój Lotniska Madrid-Barajas, co zwiększy jego przepustowość do 80 milionów pasażerów

Inwestycja o wartości 1,571 mld euro w rozwój Lotniska Madrid-Barajas, co zwiększy jego przepustowość do 80 milionów pasażerów

  • Data wydarzenia 21 marca 2018
  • ·
  • Publikacja 21 marca 2018
  • ·

Hiszpański Minister Rozwoju, Iñigo de la Serna, przedstawił plan rozwoju lotniska Adolfo Suárez Madrid-Barajas 2017-2026, o wartości 1,571 mld euro.

Zgodnie z planem, nowa infrastruktura spełni oczekiwania związane z natężeniem ruchu lotniczego i będzie w stanie obsłużyć nawet do 80 mln pasażerów. Co więcej, zostanie również dostosowana do nowego profilu potencjalnego pasażera oraz do coraz większej ilości kursów realizowanych przez duże statki powietrzne.
Lotnisko Adolfo Suárez Madrid-Barajas w 2017 roku obsłużyło 53,4 mln pasażerów, osiągając tym samym wzrost o 5,9% i pobijając swój dotychczasowy rekord. Do lutego 2018 lotnisko Adolfo Suárez Madrid-Barajas odnotowało 50 miesięcy z rzędu, podczas których za każdym razem obsługiwano większą liczbę pasażerów.


Barajas to piąte największe lotnisko w Unii Europejskiej pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i jedno z dwudziestu największych węzłowych portów lotniczych na świecie - zajmuje osiemnaste miejsce pod względem dostępnych połączeń. Uznane za najważniejszy węzeł lotniczy między Europą i Ameryką Łacińską (25%-owy udział na rynku), w 2017 roku obsłużyło 7,5 mln pasażerów tego regionu.
Plan przewiduje budowę takiej infrastruktury, która w bezpośredni sposób wpłynie na gospodarkę nie tylko w obrębie Wspólnoty Autonomicznej Madrytu, lecz na terenie całej Hiszpanii.
Dochód z działalności lotniska Adolfo Suárez Madrid-Barajas stanowi 9,3% PKB tego regionu.

 

Źródło:

http://www.lamoncloa.gob.es/serviciosdeprensa/notasprensa/mfom/Paginas/2018/210318-aena.aspx