Media

PHIG.pl » Media » Polska w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów w Europie w 2017 roku.

Polska w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów w Europie w 2017 roku.

  • Data wydarzenia 31 lipca 2018
  • ·
  • Publikacja 31 lipca 2018
  • ·

Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych informuje, że w 2017 roku Polska przyciągnęła inwestycje typu greenfield o największej liczbie miejsc pracy w Europie. 

 

Dodatkowo znalazła się w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów. Natomiast europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.

 

Liczba projektów inwestycyjnych w Polsce wzrosła w stosunku rocznym o niemal jedną czwartą (z 272 do 338), co dało nam piąte, a wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, trzecie miejsce w Europie. Jeśli chodzi o szacowaną łączną sumę wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld dolarów. Wzrósł również całkowity udział CAPEX-u BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 % w 2016 r. do 8% w 2017 r.

 

Warto podkreślić, że Warszawa obecnie należy do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu - w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) Warszawa wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartość realizowanych BIZ. Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie.

 

Źródło: https://www.paih.gov.pl/20180731/fdi_miejsca_pracy_warszawa