Inwestycje zagraniczne w Hiszpanii mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych i zatrudnienia urosły o 12% w porównaniu do 2022 r., osiągając 5 680 mln euro.
Według danych opublikowanych dzisiaj przez Rejestr Inwestycji Zagranicznych hiszpańskiego Sekretarza Stanu ds. Handlu dostępnych w DataInvex, inwestycje zagraniczne w Hiszpanii osiągnęły w 2023 r. 28 215 mln euro. W kontekście międzynarodowym naznaczonym dużą niepewnością inwestycje zagraniczne w 2023 r. kształtują się na poziomie średniej z ostatnich 5 lat, co pokazuje siłę hiszpańskiej gospodarki i zaufanie, jakim inwestorzy ten kraj.
Wyróżnia się wzrost w 2023 r. projektów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie mocy produkcyjnych i zatrudnienia w, który wzrósł o około 12% w porównaniu do 2022 r., osiągając 5 680 mln euro. Ponadto w ostatnim kwartale 2023 roku nastąpiło odbicie tego typu inwestycji, zarówno brutto, jak i netto, które w porównaniu do trzeciego kwartału wzrosły odpowiednio o 52% i 79%.
Według krajów głównym emitentem przepływów inwestycyjnych do Hiszpanii były Stany Zjednoczone (28,9%), a następnie Wielka Brytania (13,1%), Niemcy (10,6%) i Francja (9,2%). Inwestycje z innych krajów, takich jak Australia, Szwajcaria, Kanada i Meksyk, zwiększyły swoją wagę. Według sektorów 54,3% ogółu inwestycji zagranicznych w Hiszpanii skierowano do sektora usług, 42,2% do sektora przemysłowego, a 3% do budownictwa, z a wśród podsektorów warto wskazać wyróżniające się inwestycje w handel hurtowy, telekomunikację, energię elektryczną i paliwa.
Wspólnota Madrytu w dalszym ciągu jest głównym kierunkiem dla ponad 54% inwestycji zagranicznych, choć jej waga spada w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Katalonia zajmuje drugie miejsce, a Wspólnota Walencka jest na trzecim miejscu, odnotowując wzrost inwestycji zagranicznych w obu regionach.
Wzrost inwestycji zagranicznych w projekty o wartości dodanej
Hiszpania okazuje się niezwykle atrakcyjna dla inwestorów międzynarodowych, konsolidując wolumen przyciągania inwestycji na poziomie około 30 mld euro rocznie w porównaniu z 20 mld euro 10 lat temu w 2014 r.
Kraj utrzymuje konkurencyjną pozycję jako preferowany kierunek inwestycji zagranicznych. Jak pokazuje najnowszy raport „Investment Trend Monitor” Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), w obliczu 28% spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych w głównych gospodarkach rozwiniętych w 2023 r., bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Hiszpanii spadły jedynie o 18,5%.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Hiszpanii są bardzo zadowalające pod względem wolumenu, a także pod względem jakościowym, co widać po silnym wzroście projektów inwestycyjnych w nowe moce produkcyjne. Pod tym względem Hiszpania plasuje się na 4. miejscu wśród krajów na świecie z największą liczbą projektów nowych zakładów produkcyjnych (greenfield) w latach 2018-2023, zaraz za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Niemcami, wg bazy danych FDI Markets Financial Times.
Duża część tych inwestycji kierowana jest zasadniczo do sektorów o wysokiej wartości dodanej. Według tego samego źródła FDI Markets, w 2023 r. Hiszpania była największym światowym odbiorcą projektów typu greenfield w sektorze energii odnawialnej. Podobnie, był to trzeci kraj, który otrzymał najwięcej projektów związanych z prowadzeniem działalności B+R, piąty kraj z największą liczbą zainwestowanych projektów związanych ze sztuczną inteligencją i dziesiąty co do wielkości odbiorca inwestycji typu greenfield w sektorze infrastruktury ICT i Internetu.
Źródło:
https://www.lamoncloa.gob.es/serviciosdeprensa/notasprensa/economia-comercio-empresa/Paginas/2024/200324-inversion-extranjera-espana.aspx