Co nowego u naszych Firm Członkowskich

PHIG.pl » Co nowego u naszych Firm Członkowskich » Najnowsze informacje gospodarcze wg głównego ekonomisty Santander Bank Polska, p. Piotra Bielskiego

Najnowsze informacje gospodarcze wg głównego ekonomisty Santander Bank Polska, p. Piotra Bielskiego

Santander Bank Polska S.A.

  • Dodano 30 czerwca 2022
  • ·

Przez większość kolejnego tygodnia pierwszoplanowe będą informacje ze świata nt. perspektyw inflacji, wzrostu gospodarczego i stóp procentowych, determinujące trend na globalnych rynkach.

Co w gospodarce:

 

  • Na rynkach totalna huśtawka nastrojów. Tydzień rozpoczął się traumą po piwocie głównych banków centralnych, wzrostem oczekiwań dot. skali przyszłych podwyżek stóp i wzrostem rentowności obligacji na świecie do nowych lokalnych szczytów, ale już od wtorku górę wzięły obawy o to, że szok surowcowy i radykalne zacieśnienie monetarne nieuchronnie wepchnie światową gospodarkę w recesję, co z kolei wywołało nagły zwrot na rynkach długu i gwałtowne spadki rentowności. Ten globalny trend wzmocniły jeszcze nasze krajowe dane (produkcja, zatrudnienie, płace, sprzedaż detaliczna poniżej prognoz), sugerujące, że gospodarka zaczyna hamować, co może sprzyjać zatamowaniu inflacji.
  • Przez większość kolejnego tygodnia pierwszoplanowe będą informacje ze świata nt. perspektyw inflacji, wzrostu gospodarczego i stóp procentowych, determinujące trend na globalnych rynkach. W poniedziałek wieczorem rozpoczyna się coroczne forum EBC o bankowości centralnej w Sintrze, które potrwa do środy. To będzie okazja do licznych wypowiedzi nt. tego jak w obecnej sytuacji powinna reagować polityka pieniężna. Spodziewam się dominacji jastrzębiego tonu bankierów centralnych, co z jednej strony będzie nakręcało oczekiwania na mocne podwyżki stóp w najbliższych miesiącach, z drugiej może dalej podsycać obawy o światową recesję. Poza tym w ciągu tygodnia uwagę przyciągną wstępne dane inflacyjne w Europie, nastroje i wydatki konsumentów w USA, finalne PMI przemysłowe.
  • W kalendarzu krajowym dopiero w piątek ważne dane: wstępna inflacja CPI i indeks PMI za czerwiec. Spodziewamy się kolejnego mocnego wzrostu CPI do 15,5% r/r (z 13,9% w maju) do czego przyczyni się nie tylko mocny wzrost cen paliw (niemal 10% m/m) i nieco słabszy niż w ostatnich miesiącach ale wciąż spory wzrost cen żywności (0,8% m/m), ale też duża inercja w pozostałych kategoriach, efektem czego będzie inflacja bazowa rosnąca przynajmniej do 9% r/r. Polski PMI zapewne znowu spadnie (prognozujemy 47,0), podobnie jak indeksy w innych krajach UE, zapowiadając dalsze hamowanie aktywności w przemyśle.
  • We wtorek posiedzenie węgierskiego MNB, rynek oczekuje podwyżki stóp o 50pb.

 

Co na rynkach:

 

  • Gwałtowny zjazd rentowności i swapów w ten piątek wyhamował i po takiej dużej korekcie całkiem możliwe jest wznowienie trendu w górę po weekendzie, szczególnie jeśli będzie temu sprzyjać jastrzębi wydźwięk konferencji w Sintrze i dane inflacyjne w Europie wciąż pnące się w górę. W następny piątek dołączą do tego dane o mocnym wzroście CPI w Polsce.
  • Jak widać na przykładzie ostatniego tygodnia pole do umocnienia złotego jest mocno ograniczone w sytuacji kontrastu między retoryką NBP i głównych banków centralnych. Zakładamy utrzymanie EURPLN w pobliżu 4,70 i ewentualnie próby wybicia w górę w przypadku pogłębienia globalnej awersji do ryzyka.