Aktualności

PHIG.pl » Aktualności » Konferencja DWF: Budowa bez konfliktów. Nowe kierunki zapobiegania sporom w budownictwie

Konferencja DWF: Budowa bez konfliktów. Nowe kierunki zapobiegania sporom w budownictwie

  • Data wydarzenia 12 czerwca 2024
  • ·
  • Publikacja 13 maja 2024
  • ·

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Budowa bez konfliktów. Nowe kierunki zapobiegania sporom w budownictwie”, która odbędzie się 12 czerwca o godz. 14.00 w Warszawie. Poniżej przesyłamy szczegóły.

 


 Budowa bez konfliktów. Nowe kierunki zapobiegania sporom w budownictwie

konferencja DWF Poland

Plac Małachowskiego 2, Warszawa
12 czerwca, godz. 14.00 - 20.00

 

W nadchodzących latach budownictwo wciąż będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki. Mając na uwadze wpływ uwolnienia finansowania z KPO na wiele inwestycji infrastrukturalnych, w tym w szczególności tych realizowanych przez samorządy, a także konieczność transformacji energetycznej, czy uruchamiane i realizowane projekty kolejowe z programów unijnych, a także obowiązujący obecnie PBDK (Program Budowy Dróg Krajowych), zakładający wydatkowanie do 2030 r. 300 miliardów zł na projekty drogowe, podmioty z sektora budowlanego czeka wiele pracy. Oczywiście, taka perspektywa wiąże się także z wieloma istotnymi zagrożeniami, takimi jak między innymi istotna kumulacja robót w latach 2025 – 2027, co po raz kolejny może nakręcić spiralę nagłych wzrostów cen materiałów i robocizny w budownictwie. Będzie to zatem zapewne kolejny cykl, w którym branża będzie musiała sobie poradzić z problemem, który doskonale zna. Mając na uwadze ryzyko ziszczenia się takiego scenariusza, trzeba w sposób umiejętny czerpać z dotychczasowych doświadczeń, w szczególności dotyczących kwestii pojawiających się cyklicznie na kontraktach budowlanych, tj. waloryzacja czy problem z zabezpieczeniami finansowymi realizacji kontraktów. Aby zapobiegać powstawaniu sporów w tych obszarach, organizacje branżowe oraz decydenci po stronie publicznej muszą kontynuować prace nad efektywnymi machizmami kontraktowymi w tym zakresie.


Na spotkaniu przedstawiciele organizacji branżowych, Prokuratorii Generalnej RP, Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, firm wykonawczych i zamawiających oraz prawnicy DWF Poland w trakcie czterech (4) paneli tematycznych omówią:
i. Jak w kontraktach publicznych zapobiegać problemom z nadzwyczajnymi wzrostami kosztów i czego rynek nauczył się przez ostatnie 3 lata?
ii. Czy zastosowanie innych modeli realizacji inwestycji infrastrukturalnych wdrażające rozwiązania takie, jak wynagrodzenie open book, czy wczesne zaangażowanie wykonawcy robót (ECI) może być skuteczne dla wszystkich projektów budowlanych?
iii. Jak zarządzać ryzykiem finansowym inwestycji budowlanych, przy gwarancjach bankowych i ubezpieczeniowych będących zabezpieczeniem realizacji projektu?
iv. Czy arbitraż jest skuteczną metodą rozwiązywania sporów budowlanych?
Spotkanie skierowane jest do członków organów zarządzających, członków działów kontraktowych i prawnych, prawników wewnętrznych oraz claim managerów w firmach wykonawczych i inżynierskich oraz inwestorów publicznych i prywatnych, którzy zaangażowani są w procesy budowlane na różnych ich etapach.

 

Agenda

13:45 - 14:05 Rejestracja i powitanie gości

14:05 - 15:00 Panel I: Jak w kontraktach publicznych zapobiegać problemom z nadzwyczajnymi wzrostami kosztów i czego rynek nauczył się przez ostatnie 3 lata?
15:00 - 15:55 Panel II: Czy zastosowanie innych modeli realizacji inwestycji infrastrukturalnych wdrażające rozwiązania takie, jak wynagrodzenie open book, czy wczesne zaangażowanie wykonawcy robót (ECI) może być skuteczne dla wszystkich projektów budowlanych?
15:55 - 16:05 Przerwa kawowa
16:05 - 17:00 Panel III: Jak zarządzać ryzykiem finansowym inwestycji budowlanych, przy gwarancjach bankowych i ubezpieczeniowych będących zabezpieczeniem realizacji projektu?
17:00 - 17:55 Panel IV: Czy arbitraż jest dobrą metodą rozwiązywania sporów budowlanych?
17:55 - 18:00 Sesja Q&A
18:00 - 20:00 Wiosenny, branżowy business mixer i dyskusje kuluarowe w przestrzeni kancelarii.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

RSVP: Budowa bez konfliktów. Nowe kierunki zapobiegania sporom w budownictwie, 26 pazdziernika 2023 r., godz. 9:00 | RSVP blank (mailing) (vuturevx.com)